Vaperský slovník

Vysvetlenie niektorých pojmov z oblasti elektronických cigariet od A-Z

AC

označenie striedavého prúdu, používa pri sieťových nabíjačkách a adaptérov. AC  označenie indikuje, že sa jedná o nabíjačku určenú pre zapojenie do siete 230V.

APV – Advanced Personal Vaporizer

pokročilé elcigarety, ktoré sa nepredávajú v setoch, ale každý používateľ si ich vyskladá podľa vlastných potrieb. Základom sú pokročilé batérie či batériové gripy s možnosťou nastavovania funkcií ako výkon a napätie podľa typu použitého clearomizéra. Zaužívaný je aj termín MODs.

Arómy / Príchute / Flavor

príchute, ktoré poznáme a ako potravinárske príchute, tzv. esencie a používajú sa na ochutenie základných  e-liquidov čiže bázy.

Atomizér – ATTY

jedna z hlavných súčastí elcigarety – žhaviaca hlava, ktorá po nahriatí na požadovanú teplotu odparuje tekutinu, uvádzanú ako e-liquid a vytvára paru.

Atomizer Short

anglický výraz znázorňujúci  sa na displeji modu/gripu/ baterky  ako upozornenie /ochrana a znamená, že atomizér/ clearomizér je skratovaný a je ho potrebné vymeniť.

AIO – All in One (všetko v jednom)

je to označenie elcigarety,  ktoré sú zjednodušené svojou konštrukciou. Batéria a clearomizér sú vo vyrobené ako jeden celok, nie je teda možná výmena batérie alebo clearomizéru. Nie je potrebné robiť žiadne nastavenia podľa použitých atomizérov, riadiaca jednotka elcigarety robí všetko automaticky. Veľmi obľúbené modely elcigariet pre začiatočníkov, ale aj pokročilých, nakoľko ich používanie je veľmi jednoduché.

AIR-FLOW control

nastavenie prieduchu vzduchu. Niektoré clearomizéry sú vybavené týmto systémom pre reguláciu prístupu vzduchu. Jedná sa o prstenec ktorým otáčate  doprava/ doľava a tým otvárate / zatvárate otvor, ktorý privádza vzduch do clearomizéru.

Batéria Automatická

súčasť elcigarety, ktorá pri potiahnutí sama zapne nažhavenie – žhaviacej hlavy. Takto sa označujú zariadenia ktoré sú aktivované pri každom potiahnutí. O automatickú aktiváciu sa stará vákuový spínač. Napr. iSmoka-Eleaf iCare

Batéria Manuálna

s ručne ovládaným tlačítkom na zapnutie žhavenia hlavy. Umožňuje stlačením pohodlnejšie a rýchlejšie potiahnutie bez väčšej námahy, vhodné pre ľudí s kratším dychom.

Báza

jedná sa základnú neochutenú zložku pre miešanie, výrobu alebo úpravu e-liquidu.

BCC – bottom coil clearomizer

Označenie umiestnenia špirálky – jedná o atomizér so spodným spaľovaním, teda atomizér je v clearomizéry umiestnený dole.

BDC – Bottom Dual Coil

Voľný preklad „spodná dvojitá  špirála“, keď je hlava umiestnená v spodnej časti clearomizéru a nachádzajú sa v nej dve žhaviace horizontálne nad sebou uložené špirálky.

Booster

Je to o tzv. aditívum pre zvýšenie koncentrácie nikotínu v už hotovom e-liquide alebo báze. Vlastne je to e-liquid s vysokým obsahom nikotínu a bez príchute (arómy) – čiže báza.

BVC – Bottom Vertical Coil

Voľný preklad „spodná vertikálna špirála“, keď je hlava umiestnená v spodnej časti clearomizéru a nachádza sa v nej iba jedna vertikálne uložená špirálka.

Bottom Feeder

Špeciálny  typ APV, ktorý má e-liquid uložený v nádržke, ktorá je zabudovaná do tela zariadenia. Tekutina je potom čerpaná  do pripojeného atomizéru alebo cartomizéru zospodu. Príkladom zariadenia  tohto typu je V-MOD.

Box MOD

Takto sa označujú zariadenia hranatého tvaru.

Bypass

Názov funkcie nastavenia batérie/modu  od spoločnosti iSmoka Eleaf. Jedná sa o priamy výstup napätia batérie na atomizér. Čím vyššia je úroveň batérie, tým vyššie je výstupné napätie.

Cartrige

je nasúvacia zásobníková nádržka e-liquidu

Cartomizér

je cartridge s integrovaným atomizérom. Jedná sa o samostatné jednotky, ktoré majú nádržku na e-liquid aj žhaviacu hlavu. Väčšina elektronických cigariet je na cartimizéroch založená.

Cartomizér Tank

Tank, ktorý má v hornej aj spodnej časti otvory pre umiestnenie cartomizéru. Cartomizér má otvory alebo sloty pre možnosť nasávania e-liquidu do tanku, ktorý obklopuje cartomizér. To umožňuje ďalšie používanie bez nutnosti doplňovať cartomizér.

Clapton

vo vaperskom žargóne ide o konštrukciu žeraviacej cievky, kde je navinutý ďalší odporový drôt okolo nosného drôtu, týmto sa významne zväčšuje styčná plocha cievky s e-liquidom čo spôsobuje masívnejšie odparovanie – intenzívnejšie množstvo pary. V neposlednom rade je významne predĺžená životnosť žeraviacej špirálky.

Clearomizér

Plniaca nádobka a atomizér v jednom. Býva priehľadný aby ste mali prehľad o stave kapacity e-liquidu. Najčastejšie s vymeniteľnými atomizérmi no existujú už aj clearomizéry ktoré majú nielen vymeniteľný atomizér ale rovno aj špirálku, tieto sa označujú RBA.

Coil

anglický názov pre žhaviacu špirálku. Môže byť z vyrobený rôznych materiálov, priemerov a hodnôt odporu.

Cloud Chasing

Sú vaperské triky, ktoré spočívajú vo vytváraní zaujímavých mrakov a vyžadujú skúsenosti a tréning.

Clouder – (clouding)

sa označuje e-fajčiar ktorému už nejde ani tak o náhradu tabakovej cigarety, elektronickou ale o vyprodukovanie čo najväčšieho množstva pari pri inhalovaní. Pri tejto technike sa používajú hustejšie a slabšie e-liquidy s nižším obsahom nikotínu. (Tu pozor na predávakovanie, spotrebuje omnoho viac náplne) Pre tento spôsob budete potrebovať čo najvýkonnejšiu batériu, mod, grip a subohmový clearomizér (nízko odporový). Tu sa už na clearomizéroch používajú hrubšie náustky a para nejde spôsobom ústa-pľúca-von ale pľúca-von.

CUT OFF

Je  to bezpečnostná funkcia, ktorá spočíva v naprogramovanom maximálnom čase žeravenia hlavy pri stlačení tlačidla zapnutie/vypnutie.

DCT – dual coil tank

Tank s dvoma špirálami.  DCT má obvykle pred-inštalované dve špirály.

DC – dual coil

je označenie typu atomizéra, konkrétne že daný atomizér alebo clearomizér obsahuje dve špirálky.

DIY – Do it yourself

Urob si sám – používa sa pre pokročilé zariadenia, kde si viete sami motať špirálku.  Znamená to že zakúpená súčasť je na zhotovenie podľa vašich požiadaviek. Napr. RDA, RBA atomizér kde si treba zostrojiť špirálku, prípadne sada na tvorbu vlastného liquidu.

Dripping / Direct Dripping

Kvapkanie e-liquidu priamo na atomizér.

Drip Tip

Náustok

Dry Burn

Pálenie na sucho.  Dochádza k nemu, keď sa cartomizér nechá bežať i po vyčerpaní e-liquidu. Taktiež sa využíva  pri spálení zbytkov nánosov na cievke/špirálke.

Dry Hit

Pálivý/ štipľavý  pocit, alebo chuť, ktorá sprevádza užívanie elcigarety. Príčina je keď žhaviaca špirálka nemá dostatočný prísun e-liquidu pre produkciu optimálnej pary. Taktiež ak bavlna okolo špirálky spálená.

DCC – Dual Coil Cartomizer

Cartomizér s dvoma žhaviacimi špirálkami, ktoré sú prepojené. Za optimálnych podmienok produkuje intenzívnejšiu paru.

eGo

Označenie modelu batérie. Taktiež používané v názve e-cigarety pre určenie modelovej rady a v neposlednom rade aj označenie modelu (normy) závitu na danom zariadení.

E-liquid

je náplň do elektronickej cigarety, ktorá sa mení na paru pri zahrievaní a ktorú inhalujete. Dostupná v rôznych príchutiach, intenzitách nikotínu a baleniach.

Evod

Označenie modelu batérie. Taktiež používané v názve elcigarety pre určenie modelovej rady. Séria evod využíva pre závit normu eGo, preto sú tieto modely medzi sebou kompatibilné.

E- Vaping

Inhalovanie, para = vapor

Grip

Výkonná batéria, ktorá využíva riadiacu jednotku s možnosťou rôznych nastavení s  informačným displejom.

IMR

Druh technológie lithium-ionové batérie, ktorý je známy taktiež ako bezpečné chemické batérie. Tieto batérie nepotrebujú pre ochranu obvodu pred preťažením  žiadnu elektroniku, pretože nie sú náchylné ku katastrofálnym zlyhaniam.

Juice

„šťava“ – slangový názov pre e-liquid. Taktiež sa niekedy používa e-juice

Konektor

tá časť atomizéra, cartomizéra, clearomizéra…., ktorá sa skrutkuje na baterku (závitová časť)

Lavatube

grip s možnosťou zmeny napätia pre náročných (v praxi sa vyskytuje veľmi málo), ktorí vyžadujú maximálnu kapacitu batérie a flexibilitu pri určení napätia v závislosti na použitom e-liguide (zloženie, hustota) a atomizéry, cartomizéry.

Liquid / e-liquid / báza

Tekutina – PG,VG ale ich zmes, nikotín rôznej intenzity, príchuť/aróma, ktorá sa po zahriatí odparuje v atomizéry a vytvára paru (dym).  Na trhu sa predávajú hotové liquidu (už namiešané), alebo dnešný trend je DIY (urob si sám) namiešaním základnej bázy + príchuť. Viac o miešaní vlastných liquidov nájdete v príručke – tu.

mAh

Miliampér hodina – malá jednotka na meranie intenzity elektrického prúdu.  Hodnotenie nabíjacej kapacity batérie. Často sa zmeňuje s napätím. Pri rovnakom  napätí (v prípade elcigarety obvykle 3,7 V) nebude batérie s viac mAh poskytovať väčší výkon, ale proste vydrží dlhšie.

Manuálna batéria

Všestranná batéria, ktorá má ruční spínač, ktorý je treba potlačiť pre aktiváciu produkcie pary pred každým potiahnutím.

Mechanical Mod/PV

Zariadenie, ktoré využíva vyberateľnú  batériu a má spínač, ktorý  spína fyzický kontakt pomocou pružiny, aby bol uzavretý okruh, ktorý vedie energiu k cievke.

MODs  (modifikovateľný)

Typickým znakom pre tento druh elcigarety, je množstvo nastavení či už výkonu a funkcií batérie alebo variabilnosť atomizérov či možnosť výroby vlastných špirál. Niekde je používaný aj termín APV.

NotchCoil TM

je nový revolučný typ žhaviacej hlavy, kde klasická špirálka z odporového drôtu bola nahradená nerezovou trubičkou s vyfrézovanými otvormi (vyrobené z jedného kusu nerezu). Vďaka väčšej žhaviacej ploche sa tvorí ďaleko viac pary s čistejšou chuťou e-liquidu. Výsledkom je dlhá životnosť pri vysokých záťažiach a výrazne väčšia dymivosť kvôli zväčšenej styčnej ploche hrejúceho telieska s e-liquidom.

Oled

Organic LED – zobrazovacia technológia, ktorá je charakteristická vyšším jasom a rozlíšením.

Passthrough

prietokový systém nabíjania – umožňuje batériu nabíjať a súčasne bez obmedzenia ( jedine dĺžkou kábla) používať!

PG

propylénglykol, hlavná tekutá súčasť PG-liquidov – ale i bežne používaný nosič potravinárskych aróm, veľmi často používaný aj v kozmetike a liečiteľstve (masti, kvapky). Ľahko sa odparuje a produkuje dym dobrej chuti. V porovnaní s rastlinným glycerínom (VG), ale produkuje o niečo menej pary.

PG – Liquid

kvapalina, potrebná na tvorbu dymu v elcigarete, ktorej hlavnú zložku tvorí propylénglykol.

Pyro

Vaperké označenie klasickej cigarety.

Protected Battery

Chránená batéria. Lítium batéria, ktorá má zabudovaný obvod, ktorý v prípade zlyhania batérie vypne. Tato ochrana slúži k zamedzeniu katastrofálneho  zlyhania, ktoré by mohlo viesť k požiaru.

PWM – Pulse-width modulation

Modulácia  šírky pulzu – bežne sa využíva u zariadení s premenlivou voltážou. PWM rýchlo spína a vypína prívod energie z batérie pre vytvorenie  vĺn, ktoré budú odpovedať požadovanému napätiu.

RBA – ReBuildable Atomizer

Ako vyplýva z názvu jedná sa  o “prebudovateľný” atomizér  – tu spadá všetko čo sa dá previnúť alebo nejako upravovať.  Oblasť RBA zariadení sa ďalej rozdeľuje na RDA (kvapkacie atomizéry) a RTA ( Tank atomizéry)

RDA – Rebuildable Drip Atomizer

Patrí do skupiny RBA avšak nemá nádržku pre e-liquid. Je to kvapkací atomizér, kde si vaper pre každé “potiahnutie” nakvapká svoju obľúbenú šťavu priamo na knôt žeraviacej špirálky. Sú to zariadenia pre fajnšmekrov, nadšencov a vapeclouderov. Nie je určený pre masové použitie.

Replaceable Head

vymeniteľná hlava – niektoré tanky a cartomizéry majú  modulárnu žhaviacu špirálu/cievku, alebo hlavu, ktorú je možné odmontovať a vymeniť, čím je možné znížiť náklady, pokiaľ špirála/cievka prestane fungovať.

Resistance (ohms – Ω)

odpor toku elektrónov, vyjadrený v ohmoch. Odpor pomáha vytvárať  teplo v cievke/špirále. Špirály s nižším odporom produkujú pri nižšom napätí, zatiaľ čo špirálky s väčším odporom potrebujú väčšie napätie pre produkciu rovnakého výkonu.

RTA – Rebuildable Tank Atomizer

Ide o atomizér z oblasti RBA a však tento má nádržku (TANK )na e-liquid. Vaper si vyrába sám žeraviace špirálky podľa svojich požiadaviek. Je určený pre skúsených vaperov a nadšencov, ktorí majú zvláštne požiadavky na atomizér. Taktiež nie je určený pre masové použitie a jeho používanie má zmysel až po nadobudnutí bohatých skúseností s vapingom.

Steeping

Uležaný e-liquid na určitú dobu . Zrením sa často vylepší chuť e-liquidu vďaka tumu, že sa ingrediencie plne premiešajú a dosiahnu plného potenciálu.

Stick-style

Termín, ktorým sa označuje elcigareta, ktorá vypadá ako bežná cigareta.

Tank

nádržka na e-liquid – bývajú rôznych konštrukcií

Thread Pattern / Threading

štýl konektoru elcigarety a cartomizéru. Často sa označuje ako série, pomocí písmen a čísel, napríklad KR808D-1 alebo 510.

Throat Hit

Jemné podráždenie, ktoré nastane po inhalácii  z elcigarety. Podľa veľa užívateľov je to pocit, ktorý elcigaretu približuje k bežnej cigarete. Toto podráždenie má mnoho faktorov – obsah nikotínu v náplni, kombinácia PG a VG e-liquide, precitlivenosť na PG prípadne VG, používané zariadenie a jeho výkon.

Vape/Vaping/Vaper

inhalovanie výparov pomocou vaporizérov ( v tomto prípade elcigarety na e-liquidy).

Variable Voltage

meniteľné napätie má zariadenie, ktoré môže prispôsobiť výkon rôznym napätiam, aby užívateľ mohol produkciu pary prispôsobiť svojim potrebám a možnostiam  cartomizéru.

Variable Wattage

meniteľná watáž. Niektoré zariadenia môžu automaticky prispôsobiť  napäťový výstup s ohľadom na odpor – Ω pripojeného cartomizéru/atomizéru/špirálky/žhaviacej hlavy  (na hlavách je vždy uvedený odporúčané nastavenie W), aby sa dosiahol požadovaný výkon.

VG – Liquid

kvapalina potrebná na tvorbu dymu v elcigarete, hlavnou zložkou je glycerín, alternatívny liquid pre alergikov, ktorí neznášajú propylénglykol.

VG – Vegetable glycerine

Rastlinný glycerín – môže byť použitý ako hlavný komponent v e-liquide, alebo ako zmes s PG. VG je hustejšia tekutina, ktorá produkuje viac pary, ale má slabšiu chuť i kopanec v krku, než PG. Často sa preto PG a VG kombinujú, aby bola dosiahnutá rovnováh rôznych vlastností.

VRMS

Metoda, ktorá sa používa pre určenie typu vĺn, ktoré majú byť generované v prípade elcigaret s nastaviteľnou watážou alebo napätím a s modulácii šírky pulzu. VRMS je pomerne nová technológia a umožňuje presnejšiu reguláciu výkonu, hlavne pri nižších napätiach.

W – Watáž

Meranie energie, ktorú elcigareta využíva pre spracovanie e-liquidu. Jedná sa o kombináciu výstupu napätia  elcigarety alebo APV a odporu – Ω.

Wick / Wicking

Knôt, ktorý vede e-liquid ku žhaviacej špirálke, ktorá zahriatím e-liquid mení na paru. Väčšina konštrukčných riešení využíva odporový drôt, natočený okolo knôtu. V modernejších atomizéroch je špirálka obtočená 100% organickou bavlnou.

5 clik block

jedná sa funkciu na batériách do elcigariet, keď 5x rýchle stlačenie zapne alebo vypne prístroj. Funkcia je využívaná aj ako detský zámok a proti samovoľnému zapnutiu batérie napr. vo vrecku.

510 / 808 / 901

Tieto čísla označujú typ konektoru elcigarety. Niekedy vychádzajú z rozmeru. Dôležité je však zaistiť aby batéria a cartomizér mal rovnaký typ konektoru. Existujú aj adaptéry, ktoré umožňujú prepojenie rôznych typov konektorov.

18350, 18650

Označenie typu výkonných lítiových batérii ako napr. u tužkových AA. Vyrábajú sa s rôznou kapacitou a výkonom. Pre svoj veľký výkon sa používajú v elcigaretách, v ostatných bežných spotrebičoch sa s nimi stretnete len zriedkavo.