Príručka v miešaní vlastných liquidov

Prvé kroky – báza

Čo je vlastne báza? Je to neochutená tekutina určená pre inhaláciu v elektronických cigaretách, ktorá je bez chuti a do ktorej sa pridáva aróma / príchuť podľa vlastného výberu. Krátko povedané – „namiešate a osolíte si liquid podľa vlastnej chuti“.

Zloženie je Propylénglykol – PG (CAS 57-55-6), Vegetable Glycerín -VG (CAS 56-81-5) alebo mix obidvoch  v ideálnom pomere.

Čo je PG a VG?

PG  tiež ovplyvňuje pocit v krku pri inhalovaní e-cigarety (tzv. HIT). Všeobecne je možné povedať, že vyšší obsah PG sa rovná silnejší HIT v hrdle pri inhalovaní. V e-liquidoch, hladina nikotínu tiež ovplyvňuje tento pocit. Tento efekt je veľmi užitočný pre ľudí, ktorý boli náruživý fajčiari tabakových výrobkov po dlhé obdobie, čo im dokonalejšie imituje fajčenie tabakových cigariet. Rovnako tak práve PG výborne prenáša a dáva vyniknúť chuť.

VG je naopak o poznanie jemnejšia, ľahko sladká (čím môže mierne ovplyvniť chuť a nenechá ju tak vyniknúť). Najväčšou  výhodou VG je obrovská dymivosť – produkuje viac „dymu“. Tato VG báza sa nazýva tiež Velvet.

Kompromisom sú potom bázy, ktoré v sebe kombinujú  PG a VG.

Príslušenstvo

Skôr ako sa pustíme do samotného miešania chutí, je potrebné spomenúť potrebné príslušenstvo: plastová pipeta, prázdne plastové fľaštičky a gumené rukavice, aby pri manipulácii nedošlo ku priamemu styku nikotínovej bázy s vašou pokožkou.

Príchute / arómy

Báza – teda samotný liquid vami vybraná sila nikotínu a typu (PG,VG alebo mix). Doporučujeme začať mixovať v 10ml plastovej fľaštičke do ktorej pomocou pipety dáte základnú bázu a potom do nej dokvapkáte arómu. Doporučujeme 1 kvapku arómy na 1ml liqiudu – báze. Najskôr začnite so slabším dochucovaním a prípadne následne dochuťte. Samozrejme medzi sebou môžete kombinovať viac aróm – čiže si viete vytvoriť vlastný recept podľa vašej chuti.

Namiešaný liqiud by mal vyzrieť, špeciálne sa to týka tabakových aróm.

Nastavenie cieľovej sily nikotínu

Ďalšou zložkou bázy pre svojpomocné miešanie e-liquidu pre elektronické cigarety je nikotín. Pomocou nikotínovej a bez-nikotínovej bázy si viete namiešať vami požadovanú cieľovú silu nikotínu.  Využite našu kalkulačku ako pomôcku: https://elcigarety.sk/vsetko-o-e-cigaretach/kalkulacka/

Príklad:

  1. Ak si vyberiete 10ml základnú nikotínovú bázu s vyhovujúcou silou nikotínu aj zloženia – v tom prípade Vám stačí iba dokvapkať arómu/príchuť podľa Vašej potreby.
  2. Ak sa rozhodnete pre miešanie pomocou bez-nikotínovej bázy a bázy s nikotínom, v tomto prípade najekonomickejšia je voľba nikotínovej bázy 18mg. Pomocou našej kalkulačky si pripravíte recept: najprv do riadku nikotínová báza napíšete 18,  Cieľová sila nikotínu – vpíšete silu nikotínu akú chcete namiešať, Množstvo ktoré chcete namiešať – vpíšete napr. veľkosť fľašky v ktorej budete miešať, Pridaná voda (ak chcete zriediť bázu) – sa používa hlavne pri 100%VG, ktorá pre niektoré zariadenia je veľmi hustá, % koncentrácia príchute / arómy – každý výrobca príchute/arómy udáva optimálne % koncentrácie, ale je na Vás aké zvolíte – po zdaní uvedených údajov Vám kalkulačka vypočíta pomery na miešanie, čiže recept. Ak napr. je k dispozícii bez-nikotínová báza 25PG/75VG a nie je k nemu nikotínová báza tak si vyberte najbližšie zloženie napr. 30PG/70VG nikotínovú bázu, alebo 20P G/80VG nikotínovú bázu.