E-liquid je to, čo elektronická cigareta mení na paru.
Žhaviaca hlava (atomizér) v clearomizéry (nádobka kde je e-liquid) odparuje tekutinu a vytvára paru, ktorú inhalujete. Hlavným cieľom je doplniť do tela nikotín bez dymu a vdychovania škodlivých karcinogénnych látok ako je to pri klasických cigaretách. E-liquid je zvyčajne ochutený rôznymi aromatickými látkami, ktorých je na výber veľké množstvo. Hlavné zložky v e-liquide sú rastlinný glycerín (VG) a propylénglykol (PG), ktoré sú podrobnejšie opísané nižšie v článku (pozrite tiež: PRÍRUČKA V MIEŠANÍ VLASTNÝCH LIQUIDOV) . V e-liquide je rôzny pomer zlúčenia týchto dvoch látok, záleží od výrobcu a druhu príchute, najčastejšie však 70%PG/30%VG a 50%PG/50%VG. E-liquid je dostupný s rôznym obsahom nikotínu, najčastejšie však 3mg, 6mg, 12mg, 18mg. Väčší obsah nikotínu ako 20mg je v EU zakázaný (TPD) a v SR ho upravuje ZÁKON 89 z 25. novembra 2015 o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov – § 15 Elektronické cigarety. Taktiež e-liquid, ktorý obsahuje nikotín sa môže predávať iba vo fľaštičkách, ktorých objem nepresahuje 10ml.
Čo je propylénglykol?
Propylénglykol (PG) je tekutina bez zápachu, bezfarebná kvapalina, ktorá je riediteľná vo vode. Má viacero využití a aplikácií, a pravdepodobne narazíte na túto látku každý deň, bez toho aby ste si to uvedomili. Propylénglykol sa používa napríklad v ako zvlhčovadlo v medicíne, kozmetike, potravinách, zubných pastách, ústnych vodách, tabákových výrobkoch, pomarančových nápojoch, ako nosič potravinárskych farbív a ochucovadiel, potravinárske aditívum a ako hlavná súčasť deodorantov. Americký úrad FDA označuje propylénglykol ako “všeobecne považovaný za bezpečný” pre použitie v potravinách, kozmetike a liečivách. Propylénglykol tiež ovplyvňuje pocit v krku pri inhalovaní e-cigarety (tzv. HIT). Všeobecne je možné povedať, že vyšší obsah PG sa rovná silnejší HIT v hrdle pri inhalovaní. V e-liquidoch, hladina nikotínu tiež ovplyvňuje tento pocit. Tento efekt je veľmi užitočný pre ľudí, ktorý boli náruživý fajčiari tabakových výrobkov po dlhé obdobie, čo im dokonalejšie imituje fajčenie tabakových cigariet.
Jeden z bežných mýtov o propylénglykole je to, že sa používa ako nemrznúca zmes, a že je toxický. Tento mýtus vychádza z nesprávnych informácií spôsobených zamieňaním s látkou s názvom etylénglykol. Etylénglykol je toxický a je často používaný v nemrznúcej zmesi. Propylénglykol je ale taktiež niekedy používaný v nemrznúcej zmesi, pretože je to netoxická alternatíva etylénglykolu. Len preto, že niečo, čo sa používa v nemrznúcich kvapalinách, neznamená že je to toxické, jedna z ďalších hlavných zložiek v nemrznúcej zmesi je voda, a tú taktiež neoznačujeme ako toxickú. No na pamäti je treba mať, že existujú ľudia ktorý môžu byť alergický, alebo precitlivelý na propylénglykol (tak ako na množstvo iných látok), je to veľmi zriedkavé a veľmi ľahko sa potlačia alergické príznaky. Preto Vám doporučujeme aby ste sa pred používaním elektronických cigariet a ich náplní, poradili so svojim lekárom.
Čo je rastlinný glycerín?
Rastlinný glycerín ( VG) je organická zlúčenina, zvyčajne extrakt z rastlín, ako je napríklad kokos. Ten je vo veľkom používaný v potravinárskom, zdravotníckom a farmaceutickom priemysle na rôzne účely. Potravinársky priemysel používa VG predovšetkým ako sladidlo, ale aj ako konzervant a zahusťovadlo. Lekársky a farmaceutický priemysel ho používa do výrobkov, ako je sirup proti kašľu, zubné pasty a rôzne výrobky pre starostlivosť o pleť. Kozmetické spoločnosti používajú VG najčastejšie na hydratáciu, pretože pomáha v pleti udržať jej prirodzenú vlhkosť. Ako už môžete tušiť, s najväčšou pravdepodobnosťou prichádzate do styku s VG každý deň, a to v rôznych jeho aplikáciách.
Účinok, ktorý má VG v e-liquidoch pre elektronické cigarety je množstvo produkcie pary. Produkcia pary je ovplyvnená aj ďalšími faktormy, ako je prúdenie vzduchu, odpor atomizéra, napätie.
Čo je Nikotín?
Nikotín je chemická látka obsahujúca dusík známy ako alkaloid. Nikotín je možné nájsť v rôznych druhoch rastlín, vrátane rastliny tabaku. Nikotín sa tiež vyrába synteticky. Nicotiana tabacum, typ nikotínu nájdený v rastlinách tabaku, pochádza z čeľade ľuľkovitých. Červená papriky, baklažán, paradajky a zemiaky sú ďalšími príkladmi z čeľade ľuľkovitých.
Vo veľkých dávkach, je nikotín jedovatý, ale v menších dávkach je účinok podobný kofeínu. To zvyšuje bdelosť, môže tiež spôsobiť zvýšenú srdcovú aktivitu a vyšší krvný tlak. Samozrejme že nikotín je návykový, a s rôznymi úrovňami obsahu v e-liquidoch je možné dosiahnuť postupné znižovanie prísunu do tela človeka. To je jedna z hlavných výhod elektronickej cigarety.